Jak vybrat horské kolo

Jak vybrat horské kolo

 

Horská kola jsou speciálně určena pro jízdu v terénu. Oproti klasickým kolům mají menší, robustnější rám a střed kola je posazen výš, což umožňuje lepší průjezdnost terénem. Široké pláště lépe tlumí nárazy a mají větší přilnavost na nerovném terénu. Velký rozsah převodů – 21 převodů a více, umožňuje jízdu v téměř jakémkoliv terénu.

 

Většina moderních horských kol je vybavena odpruženou vidlicí, která tlumí nárazy a vibrace při jízdě v terénu. Kola do těžšího terénu pak mají odpružení jak vpředu, tak i vzadu. V současnosti jsou horská kola vyráběna s 26, 27,5 nebo 29 palcovými koly.

 

Nevýhodou horských kol je to, že nejsou určena pro jízdu po silnici a to z důvodu vyšší hmotnosti, širších pláštů s vyšším valivým odporem a vzpřímenějšího, méně aerodynamického posezu. Horská kola mají za účelem snížení hmotnosti hliníkový nebo karbonový rám.jak vybrat horské kolo_silver

Odpružení horského kola

 

Odpružení je pro horské kolo velmi důležité. Kvalitní odpružení dobře pohlcuje nárazy a vibrace, a tím udělá vaši jízdu pohodlnější. V současnosti má většina horských kol odpruženou vidlici pouze vpředu. Výhoda kola s přední odpruženou vidlicí je oproti celoodpruženému kolu menší hmotnost a nižší cena.jak vybrat horské kolo_silver_red

Naopak celoodopružené modely nabízejí vyšší komfort a lépe si poradí s náročnějším terénem. Jsou vhodné do zvlášť prudkých výjezdů, a při sjezdu lépe kopírují terén a umožňují jezdcí mít větší kontrolu nad kolem. Celoodpružená kola se také používají v takových disciplínách jako jsou Downhill, nebo trail. Díky moderním systémům zavěšení již nedochází k propružování zadní části kola a ke ztrátě energie při jízdě. Hlavní nevýhodou celoodpružených kol je jejich vyšší cena.jak vybrat horské kolo_green

Velikost kol

 

V poslední době dochází k pokroku v oblasti vývoje horských kol. Výrobci začali vyrábět, kromě 26 palcových kol, i kola s průměrem 27,5 a 29 palců. Oproti 26 palcovým kolům mají 29 palcová kola lepší jízdní vlastnosti, především pak na silnici, kde lépe drží rychlost a blíží se krosovým kolům. Větší průměry kol také lépe překonávají překážky. Oproti tomu 26 palcová kola lépe akcelerují a jsou ovladatelnější.

 

Naopak mylná je představa, že 29 palcová kola jsou vhodnější pro vyšší postavy. Úspěšně se prosazují i v dámských kolech a v kolech s menším rámem. Jejich geometrie je uzpůsobena větším kolům, mají kratší rozvor pro lepší ovladatelnost a střed šlapání je posunutý dolů, takže posed není o mnoho výš než na 26 palcových kolech.

 

V současné době platí, že 26 palcová kola vynikají v technických disciplínách jako je sjezd a freeride a naopak 29 palcová horská kola převažují ve všech ostatních kategoriích.

 

Výběr rámu

 

Ne každé kolo má stejný rám. Existují kola s rekreačním rámem, sportovním rámem a závodním rámem. V závislosti, jak často a jak sportovně jezdíte je třeba zvolit rám.

 

Kola s rekreačním rámem jsou vhodná pro jezdce, kteří si jen občas vyjedou kvůli zlepšení kondice, nebo pro zábavu. Posez na kole je vzpřímenější a pohodlnější. Příznivější je také cena.jak vybrat horské kolo_white

Sportovní rám je vhodný pro ty, kteří jezdí pravidělně, sportovněji a občas si zajedou nějaký ten amatérský závod. Geometrie sportovního rámu umožňuje položenější posed pro lepší výkon. Oproti rekreačnímu rámu je sportovní rám lehčí a také komponenty kola jsou lepší.

 

jak vybrat horské kolo_silver_b

Kola se závodním rámem jsou určena pro ty nejnáročnější. Nabízejí položený posed za účelem dosažení co největšího výkonu. Modely se závodními rámy jsou osazeny těmi nejlepšími komponenty. Samotný rám je poté vyroben z odlehčeného hliníku nebo karbonu.

 

jak vybrat horské kolo_black

Jakou velikost rámu vybrat

 

Pro co nejpohodlnější a nejefektivnější jízdu je třeba vybrat správnou velikost rámu. Ta se určuje tak, že se postavíte obkročmo přes rám s chodidly na zemi a změříte prostor mezi horní rámovou trubkou a rozkrokem. Ideální je, pokud je v tomto prostoru minimálně 10 cm místa.

 

 

 

Zpět do obchodu
×

Splátková kalkulačka ESSOX