Střední Čechy

Turistická sezóna je již v plném proudu a to znamená, že je ten správný čas vyrazit na kole na nějaký ten výlet. A právě Střední Čechy jsou pro takový výlet jako stvořené. Konkrétně město Brandýs nad Labem, které se nachází nedaleko Prahy, se může pyšnit hned několika atrakcemi, které ocení nejeden turista. V okolí města se samozřejmě nachází také cyklostezka, která vás provede těmi nejzajímavějšími místy v okolí.

Celá trasa je dlouhá 46 km a její profil není nikterak náročný. Povětšinou vede lesnatou krajinou kolem Labe, ale zavítá také do mokřad okolo Staré Boleslavi. Ideálním kolem pro zdolání této trasy je pak buď krosové nebo horské kolo, ale vhodné je i kolo trekingové. Bez problémů jsem trasu projel na svém horském kole Kross Level B6.

vylet4_obr1

Na trasu jsem se vypravil u zámku v Brandýse nad Labem, kde jsem najel na cyklostezku č. 0019 a podél Labe jsem zamířil do Záryb a Kostelce nad Labem. První kilometry kolem Labe ubíhají svižně. Cesta do Kostelce je lemovaná stromy a přirodou a atmosféru dotváří šumění řeky. V Kostelci jsem přejel přes Labe a hned záhy jsem se vydal zpět směrem k Brandýsu, ale tentokrát po druhé straně řeky.

vylet4_obr3

vylet4_obr4

Na rozcestí u obce Křenek jsem zabočil vlevo a najel na červenou turistickou značku a zároveň na cyklostezku č. 0039, která vede do Křenku a do Lhoty. Po těchto dvou obcích je další zastávkou na naší trase Hlavenec, ve kterém se nachází barokní pomník věnovaný Karlu VI. Za Hlavencem je třeba z cyklostezky sjet a pokračovat terenními stezkami po červené turistické značce, která vás dovede až na vršek Kobylí Hlava. Za vrcholem jsem pak pokračoval přes řeku Jizeru až do jedné z nejstarších obcí v ČR Staré Lysé.

vylet4_obr2

Ze Staré Lysé jsem se následně vypravil po cyklostezce č. 0041, která mě po lesních stezkách dovedla až k rozcestí u kaple sv. Václava. Po této cyklostezce jsem pokračoval dále až do Káran, kde jsem přejel řeku Jizeru a napojil se na modrou značku a taky na cyklostezku č. 2, která mě dovedla zpět k zámku v Brandýse nad Labem.

Web kola-kross.cz používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací