Eshop v rekonstrukci!

Jižní Čechy

Jaro se konečně ozvalo a právě proto nastal ten správný čas naplánovat si nějaký ten cyklovýlet. Skvělým místem pro takový výlet jsou i Jižní Čechy. Konkrétně okolí městečka Frymburk je pro cyklovýlet jako stvořené. Frymburk se nachází na levém břehu vodní nádrže Lipna a v jeho blízkém okolí lze nalézt hned několik cyklostezek. Nejvhodnější pro prozkoumávání krás Frymburku a Lipna je horské kolo, jako například můj Kross Level B6.

vylet3_obr1

Mezi nejzajímavější atrakce v okolí Frymburku patří Alpská vyhlídka, ze které jsou za dobré viditelnosti vidět Alpy a Stezka korunami stromů, která je v ČR unikátem. V samotném městě stojí za zmínku kostel sv. Bartoloměje z roku 1277. Na náměstí pak lze nalézt i několik restaurací podávající místní Šumavské speciality.

Z Frymburku se lze vypravit hned několika směry. Já jsem se vypravil směrem na jih po cyklostezce, která vede do Lipna nad Vltavou. Nejprve jsem minul odbočku na žlutou turistickou trasu a o pár stovek metrů pozdějí jsem zabočil na cyklotrasu č. 33, která se vine souběžně se zelenou turistickou trasou. Ta mě dovedla až na Slupečnou. 

Poté jsem pokračoval dál po zelené turistické trase a okolo bobové dráhy. Po nějaké době dorazíte na rozcestí zelené a žluté turistické trasy. Na rozcestí odbočíte vlevo a vystoupáte na Slupečný vrch. Nahoře na Slupečném vrchu lze nalézt unikátní atrakci Stezka korunami stromů. Jedná se o první takovou stezku v ČR a dostat se k ní nemusíte jen na kole, nýbrž se k ní lze dopravit i lanovkou nebo autobusem.

vylet3_obr2

Stezka je zde od léta 2012 a funguje celoročně. Délka stezky je 372 metrů a její dřevěná konstrukce je zasazena do smíšeného lesa. Stezka postupně stoupá až do výšky 24 metrů nad zemí a je zakončena 40 metrovou vyhlídkovou věží, která nabízí rozhled na široké okolí a Alpy.

vylet3_obr4

Žlutá turistická trasa zde ale nekončí, nýbrž pokračuje dále. Vypravil jsem se tedy po ní dále a dojel až k Alpské vyhlídce, ze které, jak už název napovídá, jsou vidět i majestátní, sněhem pokryté vrcholky Alp. Za vyhlídkou se cesta přehoupne přes vrchol Kaliště a po něm už cesta vede povětšinou směrem z kopce zpět k Lipnu a do Frymburku.

vylet3_obr3

Délka celé trasy činí 17 km, ale kvůli jejímu kopcovitému charakteru se vám bude zdát, že je to mnohem více. Zároveň se také neobejdete bez horského kola, jako je například můj Kross Level B6, protože některé úseky trasy jsou zasazeny do terénu.